Nawigacja i wyszukiwanie

Nawigacja

Szukaj

Historia rodziny zastępczej

Od niespełna roku jesteśmy rodziną zastępczą. Poniżej kilka słów o tym jak dotarliśmy do punktu, w którym w końcu w naszym życiu pojawiły się dzieci (a konkretnie: troje maluchów).

My rok temu

Za nami dziewięć lat małżeństwa. Dogadujemy się nieźle, mamy dobrą pracę, oszczędności. Nasz dom jest pusty, bez dzieci. Tylko wierny, znudzony pies, do którego gada się za dużo, wita nas co rano. Męczące znieruchomienie, bo nikt nie zostawia śladów łapek na szybie i nie przestawia nam rzeczy na półkach. Tęsknimy za pełną rodziną, za sensem, za nadzieją na przyszłość. W kółko: badania, niespełnienie, modlitwy, łzy.

Kurs na rodzinę zastępczą

Poszukujący, walczący, starający się... Trafiamy na kurs na rodzinę zastępczą. Tu: zauroczenie. Myślimy, że może cała nasza pokręcona historia zmierza właśnie do rodzicielstwa zastępczego. Poznajemy wielu cichych bohaterów zajmujących się dziećmi sąsiadów, potomstwem braci przebywających w zakładzie karnym czy też małoletnim osieroconym kuzynostwem. Rach-ciach piszemy pismo do MOPR z prośbą o pomoc w zostaniu rodziną zastępczą. Tego chcemy i liczymy na zmiany w naszej codzienności, a te przychodzą w  okamgnieniu.

Dzieci

Mijają trzy tygodnie. Dostajemy telefon z MOPR o dwójce dzieci do "wzięcia" tu i teraz. Dosłownie kwadrans na namysł. Niepewne tak. I już taksówką pędzą do nas nasze dzieci, o których nie wiemy prawie nic. Szok.

Zauroczenie pryska ustępując miejsca trudniejszej i bardziej wymagającej miłości. Pierwsze dni to wielki kocioł, a w nim: poznawanie maluchów; organizowanie naprędce wszystkiego, co potrzebne (bo nie mamy nic!); papierkowe sprawy, o których nie mamy pojęcia; ogromna fala uczuć, w dużej mierze tych mniej przyjemnych. Nieocenioną pomoc duchową i materialną dostajemy od rodziny.

Co dalej

Po nagłym i rewolucyjnym początku przystępujemy do żmudnej pracy. My uczymy się być rodzicami, a dzieci rosną, rozwijają się, przywiązują. Z radością spacerujemy z naszymi szkrabami i psiakiem, odwiedzamy place zabaw, spotykamy się z krewnymi i znajomymi. Czasem aż kipi w nas, czasem padamy na pysk ze zmęczenia – ale to podobno normalne. Staramy się być dobrą rodziną. W trudzie tym towarzyszy nam pani koordynator z MOPR, która gości regularnie w naszych progach (a przez uśmiech i zabawę zdobywa serca dzieci!).

2+1

Po pół roku dołącza do nas trzecie dzieciątko z rodzeństwa. Mimo obaw przed dużym wysiłkiem, jaki będzie nas to kosztować, trudno nam wyobrazić sobie naszą rodzinę bez tej istotki. Chcemy, aby rodzeństwo mogło wychowywać się razem. Jesteśmy więc już w piątkę (plus pies).

Obecnie

W ekspresowym tempie staliśmy się dużą rodziną. Przybyło więc sensu, zmęczenia, radości, pieluch, nerwówki, dylematów, bałaganu. Z trudem wciskamy się do samochodu. Znajomi mówią, że nas podziwiają, natomiast my po codziennych wyzwaniach coraz bardziej jesteśmy świadomi własnych słabości. Cieszymy się, że możemy świadczyć o tym, że rodzina i dzieci są dla nas bardzo ważne. Sama niepewność co do przyszłości jest nielekka, ale staramy się o tym nie myśleć wiele. Tu i teraz jesteśmy rodziną. Tu i teraz jesteśmy dla siebie ważni i sobie potrzebni.