MIEJSKI OŚRODEK POMOCY RODZINIE W TORUNIU

Nawigacja:

Strona główna » Aktualności » Wykonywanie prac społecznie użytecznych rok 2023

Wykonywanie prac społecznie użytecznych rok 2023

 

Rada Miasta przyjęła plan potrzeb w zakresie wykonywania prac społecznie użytecznych rok 2023. Przewiduje on interwencyjne zatrudnienie 186 osób bezrobotnych korzystających z pomocy socjalnej.

Co roku Gmina Miasta Toruń ma obowiązek przygotowania takiego planu do 31 stycznia, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 21 grudnia 2017 r. w sprawie organizowania prac społecznie użytecznych.  

Plan taki określa:

1) rodzaj i miejsce wykonywania prac społecznie użytecznych w danym roku wraz z oznaczeniem podmiotów, w których będą organizowane prace społecznie użyteczne, w tym na rzecz opiekunów osób niepełnosprawnych;
2) liczbę miejsc i godzin wykonywania prac społecznie użytecznych;
3) liczbę osób uprawnionych do wykonywania takich prac;

Prace społecznie użyteczne wykonywane są przez osoby bezrobotne bez prawa do zasiłku. Organizuje się je w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, w tym na rzecz opiekunów osób niepełnosprawnych, w organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej.

Na rok 2023 zapotrzebowanie na organizację prac społecznie użytecznych złożyło łącznie 67 podmiotów z terenu Gminy Miasta Toruń. Prace takie wykonywane są w wymiarze do 10 godzin tygodniowo. Złożone zapotrzebowanie oznacza, że od 1 lutego 2023 r. do 30 listopada 2023 r. do takich prac skierowanych zostanie maksymalnie 186 osób uprawnionych (średnio miesięcznie), które będą mogły wykonać łącznie do 81 840 godzin prac społecznie użytecznych. Będą to prace: porządkowe, gospodarcze, konserwatorskie, ogrodnicze, biurowe, kuchenne, a także w zakresie, pomocy dzieciom niepełnosprawnym, pomocy nauczyciela, opieki nad osobami starszymi, sprzątaczki i woźnej.

Od 1 lutego do 31 maja 2023 r. minimalna stawka dla bezrobotnego wykonującego takie prace wynosić będzie 9,50 zł za jedną godzinę (w 2022 r. - 9,00 zł). Świadczenie to od 1 czerwca 2023 r. podlega waloryzacji o średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, zgodnie z przepisami art. 72 ust. 6 i art. 73a ust, 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

W ubiegłym roku z takiej formy zatrudnienia skorzystało 158 osób z terenu Gminy Miasta Toruń, z czego 57 przerwało realizowanie prac ze względu na podjęcie stałej pracy, stan zdrowia lub inne przyczyny.   

Organizację prac społecznie użytecznych reguluje ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2022 r. poz. 690 z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 grudnia 2017 r. w sprawie organizowania prac społecznie użytecznych (Dz.U. 2017 r. poz. 2447).

Zródło: torun.pl

fot: Cistor Toruń